Szybki chleb z żeliwnej patelni

Żeliwna patelnia nie stanowi bynajmniej składnika tego chleba, ale jest niezbędna do jego upieczenia.

To trochę oszukany chleb, bo nie zawiera ani drożdży, ani zakwasu, tylko sodę. Jest bardzo szybki w przygotowaniu i może stanowić ratunek gdy okazuje się, że ostatni kawałek jakiegokolwiek pieczywa wyciągnęliśmy z zamrażarki właśnie wczoraj, a dziś jest święto i nie tylko piekarnie są zamknięte, ale i wszystkie pozostałe sklepy...

...a jeść się chce...

No to do dzieła! Mąka zwykła, mąka razowa albo graham, kefir albo maślanka, trochę miodu i melasy, sól.

Wymieszać, przełożyć do żeliwnej, wysmarowanej masłem patelni, wstawić do piekarnika na 25 minut.

Gotowe.

Jest słodkawy (przez miód i melasę), więc najbardziej smakował mi z samym masłem. Nie sprzeciwiałabym się jednak innym, konkretnym dodatkom. Zwłaszcza ostrym.

Można pominąć miód i poprzestać na samej melasie, żeby chleb miał bardziej wytrawny smak. Albo użyć tylko miodu, ale wtedy pewnie będzie nieco jaśniejszy i bez charakterystycznego zapachu i smaku.

Przepis (Averie Cooks):

szklanka mąki pszennej razowej lub graham
szklanka mąki pszennej
2 łyżeczki sody
szczypta soli (można dać więcej)
2 łyżki oleju
2 łyżki miodu
łyżka melasy
łyżka cukru trzcinowego (pominęłam, z miodem i melasą jest wyraźnie słodkawy, można ograniczyć lub pominąć któryś składnik)
1 i 1/4 szklanki maślanki (użyłam kefiru)

Piekarnik nagrzać do 210C. Żeliwną patelnię o średnicy 22-25cm wysmarować masłem.

W misce umieścić obie mąki, sodę, sól, olej, miód, melasę i cukier (jeśli używamy), wymieszać szybko łyżką. Wlać szklankę maślanki, wymieszać łyżką. Ciasto powinno być lepkie, grudkowate, dość luźne (ale nie lejące). Jeśli jest zbyt suche, ostrożnie dolewać pozostałą maślankę.

Przełożyć do przygotowanej patelni, lekko uformować coś w rodzaju okrągłego bochenka, nożem zrobić nacięcie w formie krzyża. Wstawić do piekarnika, piec 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 175C i piec jeszcze 10 minut. Wyjąć i natychmiast przełożyć na kratkę, wystudzić.


Komentarze